Shafrani - 1gr

SKU: PROD-20338
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

200 Në Stok

1,200 L

Përshkrim

Shafrani me emrin botanik Crocus sativus, merret nga bima e familjes Iridaceae, e cila ka një sezon të shkurtër lulëzimi, vetëm tre javë në vit.

Pjesa shëruese e shafranit janë stigmat që përmbajnë safranal dhe fitokimikate të shumta si krocina, pikrokrocina, likopena, karotenoidet dhe alkaloidet.

Shafrani është ilaç natyral për stresin dhe depresionin dhe ndihmon edhe në zbutjen e sëmundjeve si Alzheimerit.

Nga vitaminat, shafrani në sasi të konsiderueshme përmban vitaminë C, tiaminë, riboflavinë, niacinë, acid folik dhe vitaminë B6.

Si të përgatisni çaj shafrani?

3 – 4 fije shafrani

Pak mjaltë

Një gotë ujë

Vendosini fijet e shafranit në një gotë me pak ujë të ngrohtë dhe lereni për 10 minuta. Më pas hidhini aty rreth gjysëm gote ujë të nxehtë të vluar. Shtoni mjaltë nëse dëshironi për ta ëmbëlsuar. Fijet e shafranit janë të kosumueshme, nëse dëshironi.

Konsumimi i shafranit preferohet për të gjithë njerëzit, por në sasi të vogla.

Këshillohet të mos konsumohet më shumë se 0.2 gram në ditë

 

Dobitë shëndetësore të shafranit:

1. Luan rol të rëndësishëm për forcimin e kujtesës dhe kurimin e sëmundjeve autoimune.

2. Përdoret për kurimin e disa gjendjeve të epilepsisë, konsiderohet si qetësues dhe aktivizues i sistemit nervor qëndror.

3. Forcon zemrën, lufton arteriosklerozën dhe çrregullimet e rrahjeve të zemrës; nga shumë mjekë konsiderohet si shpresë e madhe dhe e sigurtë për uljen e kolesterolit.

4. Ndalon përhapjen e qelizave kancerore, kjo sepse ai ka përmbajtje të lartë të Crocin, Crotecin, Picrocrocin.

5. Shafrani përmban anti-okside të cilat e mbrojnë trupin nga shumë lloje sëmundjesh, kjo për shkak të fuqisë që ka kjo bimë në përqëndrimin e kurimit të sëmundjes që në rrënjë.

6. Shafrani kuron fryrjen e barkut dhe çrregullimet e tretjes.

7. Ndalon formimin e tumoreve të reja, ndihmon edhe në ndalimin dhe mbledhjen e tumoreve që janë prezente në trup.

8. Stimulues i stomakut. Përdoret për qetësimin e çrregullimit të stomakut, uljen e gazrave të stomakut.

9. Kuron Astmën.

10. Kuron Depresionin.

11. Ndalon ngrirjet, ngërcet dhe spazmat muskulare.

12. Djersitës dhe ndihmon në uljen e temperaturës.

13. Shton energjinë e trupit dhe forcon shqisat e dëgjimit, shikimit, shijes, prekjes, etj.

14. Rrit fuqinë seksuale.

15. Qelizat e syrit që janë të domosdoshme për të parë i bën më elastike, më të forta dhe më rezistente ndaj sëmundjeve.

16. Lufton dhembjet e kokës dhe migrenën.

17. Konsiderohet si qetësues i gjëndjes shpirtërore, largon stresin dhe frikën.

18. Lufton shenjat e plakjes, kjo sepse lënda anti-okside që përmban shafrani, lufton prishjet që shkaktojnë elektronet e lira, që merren nga ngrënia e ushqimeve me yndyrë.

19. Ndihmon në mjekimin e acarimit të organeve të frymëmarrjes, acarimin e laringut.

20. Kuron dhe qetëson kollën e thatë dhe ftohjet.

Shafrani dallohet për dobitë e tij estetike të mrekullueshme.

Nëse e përdor vetëm një herë, do doje ta përdorje çdo ditë kur dallon ndikimin e tij mbi lëkurë, për:

1. Për shkëlqimin dhe butësinë e lëkurës.

2. Për largimin përfundimisht të puçërrave të rinisë.

3. Për largimin e njollave të errëta nga fytyra.

4. Si maskë për ushqyerjen e lëkurës.

5. Për fytyrë të ndritëshme.

6. Për njësimin e ngjyrës së lëkurës dhe ruajtjen e saj.

7. Kurimin e rënies së flokëve.

8. Rinovimin e qelizave të lëkurës.

 

 

 

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5