Pekmez Kharnubi (Çiçibanoz)

SKU: PROD-20558
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

100 Në Stok

800 L

Përshkrim

 

Kharnub (Anglisht:Carob), i njohur si Ceratonia siliqua L., bën pjesë në listën e frutave më të vjetër.

Ky frut ka emra të ndryshëm si kharnub, Carob, Çiçibanoz etj. Mendohet se për herë të parë është përdorur në Egjipt.

Ky frut rritet në vende me klimë mesdhetare si Spanja, Maroku, Shqipëria, Turqia, Italia, Greqia dhe Qiproja.

Është një frut me një formë të gjatë, të sheshtë.

 

Cilat janë përfitimet?

Ne mund të mbrohemi nga shumë sëmundje, nga sëmundjet e zemrës te kanceri, nga diabeti te hipertensioni, falë një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Kharnub është ndër bimët që nuk duhet t'i humbisni në kuzhinën tuaj për një dietë të shëndetshme.

Kharnub ka efekte pozitive në shëndet me fibrat e patretshme, polifenolet dhe taninet që përmban. Përfiton shëndetin kardiovaskular, veçanërisht me vetitë e tij antioksiduese.

Është i pasur me kalium, kalcium, natrium, magnez dhe minerale.

Këshillohet të konsumohet veçanërisht nga gratë dhe fëmijët si një burim i mirë i kalciumit.

Kharnub, shumë I mire si një masë paraprake kundër osteoporozës (humbjes së kockave) pasi gratë humbasin kalciumin në kockat e tyre, gjithashtu ndihmon në rimbushjen e rezervave të kalciumit si dhe në zhvillimin e kockave të fëmijëve.

 

Parandalon kapsllëkun

Fibra e patretshme që përmban gjithashtu jep efekte pozitive në zorrët dhe sistemin tretës.

Ndihmon në lëvizjen e ushqimit nëpër zorrët duke mbajtur ujin në trup.

Duke qenë se ka një veçori të patretshme, vepron si fshesë për zorrët dhe zbut jashtëqitjen dhe shton volumin. Kështu, parandalon kapsllëkun. Në vend të kakaos mund të shtoni pekmez Kharnub në qumësht dhe ta pini.

 

Mbështet Luftën Kundër Kancerit

Përmban sasi të konsiderueshme të taninës së kondensuar.

Këto polifenole të tretshme në ujë kanë veti antikancerogjene dhe antimutagjene që mund të ndihmojnë në luftimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera serioze.

 

Mbron shëndetin kardiovaskular

Në një studim të kryer mbi konsumimin e rregullt të Kharnubit kur niveli i kolesterolit në gjak ishte mbi normalen, u morën rezultate pozitive për nivelin e kolesterolit në gjak dhe kolesterolin LDL (kolesteroli i keq).

Përdoret gjithashtu si një mjet parandalues ​​dhe terapeutik tek njerëzit në rrezik të sëmundjeve kardiovaskulare. Duke qenë se ndihmon në reduktimin e kolesterolit LDL dhe kolesterolit total, redukton hiperlipideminë, ka veti pastruese të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e okluzionit vaskular.

 

Kharnub ka përfitime të tjera përveç sistemit të tretjes dhe shëndetit kardiovaskular.

Këto përfitime të karobit janë renditur si më poshtë:

 

1.      Ndikon pozitivisht në shëndetin e kockave falë përmbajtjes së lartë të kalciumit.

2.      Përdoret në trajtimin e kollës me vetitë e saj ekspektorante.

3.      Pastron mushkëritë dhe përpiqet të reduktojë dëmet e shkaktuara nga duhani.

4.      Është i mirë për sëmundjet alergjike, astmën dhe bronkitin.

5.      Është një ushqim me indeks të ulët glicemik

 

Si të konsumoni karobin?

Karobi mund të konsumohet i plotë, i freskët dhe i tharë. Në vendin tonë konsumohet gjerësisht edhe si pekmez, pasi për disa njerëz mund ta kenë të vështirë ta konsumojnë në këtë mënyrë për shkak të strukturës së fortë. Pekmezi i Kharnub është gjithashtu një metodë e mirë për ruajtjen e Kharnub për një kohë të gjatë.

Pekmezi i Kharnubit mund ta konsumoni duke e shtruar në bukë për mëngjes, duke e pirë direkt ose duke e përzier me qumësht, me kusht që të mos kalojë 2-3 lugë çaji.

Mund ta hani edhe duke e shtuar në kos ose duke e përzier me tahini.

Një mënyrë tjetër për të përdorur Kharnub është përdorimi i tij si zëvendësues i sheqerit në.

 

Produkt Organik

Paketim 430 Gr

 

 

 

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5