Vaj i Sallates Marule nga Tact

SKU: PROD-16483
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

0 Në Stok

800 L

Përshkrim

Vaj i Sallates Marule nga Tact

Në terminologjinë shkencore sallata marule njihet me termin Sative Lactuca dhe i përket një grupi të përbërë.

Ajo është bimë barishtore e njohur që në lashtësi.

Vendi i saj i origjinës është Azia Perëndimore dhe Evropa Jugore. Faraonët e kanë përdorur gjerësisht.

Fara të kësaj bime janë gjetur në varret e tyre, çfarë dëshmon se ata e konsideronin një bimë me efekte kurative të rëndësishme dhe nëpërmjet saj janë mjekuar shumë sëmundje në të shkuarën.

Vaji i farave të sallatës marule nga TACT.

Ky lloj vaji konsiderohet një depozitë mjaft e pasur e vitaminës H, e njohur për efektet e saj në kurimin e sterilitetit, për përmbajtjen e tij të substancave të laktokarionit dhe tralires لاكتوكاريون و تراليرس të cilat kanë veçori gjumëndjellëse dhe qetësuese për nervat;

Gjithashtu përmban vitaminat A,B,C dhe një sasi të konsiderueshme të mineraleve si: hekur, fosfor, kalcium, bakër dhe jod.

Indikimet:

- Ndihmon në rastet e sterilitetit dhe ekuilibrimit të hormoneve seksuale në trupin e njeriut, si dhe luan rol të rëndësishëm në formimin e lëngut spermatik. - Parandalon tek gratë vështirësitë në lindje, dhimbjet e parakohshme, si dhe parandalon abortin e padëshiruar.

- Ndihmon në forcimin e shikimit për faktin se përmban sasi të mëdha të vitaminës A.

Përdorimet e vajit të sallatës marule:

Përdorimi i jashtëm: Ndihmon në ruajtjen e butësisë së lëkurës në tërësi, në trajtimin e lëkurës së thatë të fytyrës dhe në trajtimin e Blepharitis (inflamacionit të qepallave të syve). Përdoret në rastet e inflamacionit të lëkurës, në dhimbjet e djegieve, të ënjturat e ndryshme, si dhe me të mund të lyhen vendet e puçrrave dhe çibanëve.

Përdorimi i brendshëm: Një lugë kafeje në mëngjes dhe një lugë në darkë.

Efektet anësore: Nuk njihen efekte anësore për këtë preparat (vajin e sallatës marule) por është e rekomandueshme që të mos jepet në sasi të mëdha për të sëmurët me astmë.

Paketimi: Shishe qelqi 60 ml

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5