Tact Vaj i Lules së Pranverës

SKU: PROD-16546
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

0 Në Stok

800 L

Përshkrim

Tact Vaj i Lules së Pranverës

Përdorimi i brendshëm: Vaji i lules së pranverës përdoret për problemet e moshës, sindromin premenstrual, simptomat e menopauzës, helmimi nga alkooli, sëmundjet e zemrës, hiperaktiviteti te fëmijët (është përcaktuar si aktivitet fizik i tepruar ose lëvizje të cilat nuk kanë qëllim dhe janë të shpejta), pllakat sklerotike, kontrollin e peshës, obezitetin dhe skizofreninë.

Përdorimi i jashtëm: Përdoret për ekzemën dhe aknet. Përmban Acid Gama-Linolenic, Acid Linoleic dhe lëndë të tjera ushqyese.

Vaji i lules së pranverës është thelbësor për përbërjen e qelizës, përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe shërben për mjekimin e ekzemës.

Acidet yndyrore që ajo përmban ndihmojnë gjithashtu në rregullimin hormonal, për simptomat e menopauzës dhe përmirësojnë funksionet nervore.

Vaji është i dobishëm për trajtimin e pllakës së sklerozës së shumëfishtë (Multiple Sclerosis Plaque) dhe është e efektshme në ribalancimin hormonal, e cila ndihmon në formimin e indeve të shëndetshëm të gjinjve.

Përbërja: Vaji i lules së pranverës nxirret nga fara e lules së pranverës që përmban një përqëndrim të lartë të acideve yndyrore esenciale (EFA), që quhet Acidi Gamma- Linolenic (GLA).

Përqëndrimi i këtij acidi GLA është 8 %-10.5 % dhe është pikërisht ky acid yndyror GLA që i jep kësaj bime veti shëruese të rëndësishme. Acidi Gamma- Linolenic përmban gjithashtu një nivel të lartë Omega-6.

Përdorimi: - Vaji i lules së pranverës është provuar se është efektiv në mjekimin e disa sëmundjeve të lëkurës.

Ky vaj është përdorur që në vitin 1930 për trajtimin e ekzemës (kur lëkura përflaket dhe shoqërohet me kruajtje dhe kore për shkak të alergjive ose acarimeve të tjera). Vaji ndihmon edhe në parandalimin e sëmundjeve të shoqëruara me sëmundje të gjirit dhe të sistemit nervor qëndror.

Acidi Gamma-Linolenic ndihmon në qetësimin dhe reduktimin e inflamacionit trupor dhe në forcimin e sistemit imunitar.

- GLA e cila gjendet te vaji i lules së pranverës ndihmon për të mbajtur të shëndetshme këllëfin e mielinës, që rrethon dhe mbështjell nervat dhe i mbron nervat nga çdo lloj dëmtimi. Thuhet se pirja e vajit të lules së pranverës lehtëson simptomat e pacientëve që vuajnë nga sëmundje, si pllakat skerotike, sëmundja e Parkinsonit dhe neuropatitë e diabetit.

- GLA pengon prodhimin e lëndëve kimike të ngjashme me hormonet në gjak. Ato quhen Prostaglandina dhe disa prej tyre shkaktojnë inflamacionin. Niveli i i lartë i Prostaglandinës është i lidhur me rrethana patologjike, si pre- eklampsia (kur tensioni rritet gjatë shtatzanisë), eklampsia, Mastitis (inflamacion i indeve të gjirit), çistet e gjirit.

  • Vaji i lules së pranverës është përdorur kohët e fundit në disa vende europiane për dhembjet dhe çistet e gjirit.

Mendohet se ky vaj ka efekt në parandalimin periodik të dhembjeve të gjirit që shoqërohen me sindromin paramenstrual.

  • Vaji i lules së pranverës është studiuar në trajtimin e simptomave hormonale që ndodhin gjatë sindromit paramenstrual dhe menopauzës, si shtrëngimet e tepërta dhe ndezjet e temperaturës.

Sipas disa të dhënave GLA në vajin e lules së pranverës mund të ndihmojë në lehtësimin e shtrëngimeve menstruale.

  • Vaji i lules së pranverës ka veprim anti-inflamator dhe ndihmon sistemin imunitar duke e bërë atë një mjekim për çrregullime të karakterizuara nga dhembja dhe inflamacioni, si sëmundja Reynad dhe artriti reumatoid.

Doza: Përdorimi i brendshëm: pini një lugë çaji të këtij vaji çdo ditë për dy javë. Në rastet neurologjike pini një lugë çaji vaj për një muaj.

Përdorimi i jashtëm: përdoreni për lyerje një herë në ditë në rastet e ekzemës dhe akneve.

Sasia 60 ml

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5