Tact Vaj Susami

SKU: PROD-16504
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

0 Në Stok

1,000 L

Përshkrim

Vaji i farave që nxirren nga bima e susamit, përdoret si antioksidantë.

Ai ruhet në një enë (ambalazh të errët) në temperaturë të ftohtë (është e këshillueshme vendosja e tij në frigorifer) për shkak se ndryshon struktura e tij.

Ky vaj ka ngjyrë floriri aromë dhe shije të këndshme.

Përmbajtja dhe veçoritë e përbërësve të vajit të susamit nga TACT: Vaji përmban acide yndyrore të ngopura dhe të pangopura me hidrogjen.

Përqindja e acideve yndyrore të pangopura arrin deri në 79%, kurse vetëm përqindja e acidit linoleik veçmas arrin në 43% nga e përgjithshmja e substancave kimike përbërëse të këtij vaji.

Kjo substancë është ka rëndësi të veçantyë për trupin e njeriut, për faktin se ai ka nevojë për të në ndërtimin dhe forcimin e membranave të jashtme qelizore dhe në përbërjen e pingueculës fosforike që është substanca bazë përbërëse e membranave qelizore dhe ushqyese e Myelonit (Medulla Spinallis NA) të nervave dhe e neuroneve.

Ajo ndihmon gjithashtu në prodhimin e energjisë dhe nxitjen e procesit metabolik në qendrat e qelizave. Trupi e transformon acidin linoleik në në acid arkidoneil, i cili më pas transformohet në në lëndë që emërtohen (prostaglandinat) ku ndër më të rëndësishmet përmendet prostaksilina.

Ai gjithashtu transformohet në trupin e njeriut në substanca të tjera si leukotrainat, ku më e rëndësishme njihet leookotrainë B-4, një ndër substancat kryesore në aktivizimin dhe nxitjen e qelizave imunitare dhe imunitetin të trupit në tërësi.

Vaji i susamit nga TACT përmban gjithaq edhe disa antioksidantë natyralë si vitamina H, ashtu siç përmban disa substanca të tjera të veçanta që nuk gjinden në asnjë vaj tjetër si sesamina, sesamolina dhe sesamoli.

Mungesa e acidit linoleik në trupin e njeriut shkakton çrregullime nervore, shfaqjen e sëmundjeve të lëkurës si ekzema, acarimet (çarjet e lëkurës) dhe keratodermia. Njerëzit mbi moshën 6 vjeç kanë nevojë për rreth 6 gram në ditë nga ky lloj acidi, ndërsa fëmijët që s'kanë mbushur moshën 10 vjeç kanë nevojë për 4-8 g.

Gjithsesi një sasi prej 15 mlg (tre lugë gjelle) nga ky vaj, e përmbush nevojën e përditshme të trupit për këtë substancë.

Ai merret tre herë në ditë, mëngjes, drekë dhe darkë direkt nga goja ose mund t'i hidhet ushqimeve të ndryshme sipas dëshirës.

Përdorimi: Numri i madh i kërkimeve shkencore që janë bërë për vajin e susamit kanë saktësuar dobitë që sjell përdorimi i tij si:

1. Ndikon në shtimin e prodhimit nga trupi të substancës së prostaksilinës e cila ka rol të drejtpërdrejt në nxitjen e seksualitetit tek meshkujt. Ai është shumë më efektiv se sa viagra në kurimin e impotencës seksuale dhe nuk ka kundërindikime apo efekte anësore tek përdoruesi.

2. Pengon oksidimin e pllakëzave të gjakut dhe parandalon rënien e trombozave apo mpiksjen e gjakut nëpër vena dhe arterie sidomos në koronare. Ai rregullon qarkullimin e gjakut, çka sjell edhe largimin e precipitateve të kolesterolit në të.

3. Ul tensionin arterial dhe dobëson recptorët alfa 100 adrenaline që janë përgjegjëse për ngritjen e tensionit të gjakut dhe aktivizon receptorët beta-2 adrenaline që janë përgjegjëse në zgjerimin e enëve të gjakut. Sipas një studimi të kryer nga Shoqata Amerikane e Kardiologjisë, i cili u realizua tek 195 meshkuj dhe 133 femra që vuanin nga tensioni i lartë i gjakut që zakonisht shoqëron moshën e thyer, rezultoi se pas dy muajsh nga marrja e medikamenteve plus përdorimit të vajit të susamit në vend të ynvdyrnave të tjera në ushqime pati përmirësim në treguesit e gjakut dhe u normalizuan luhatjet e tensionit.

4. Ndihmon tek të sëmurët me astmë. Zgjeron enët e gjakut dhe bronket efekt ky që parandalon krizat astmatike.

5. Nxit pjellorinë tek femra duke ndihmuar në shtimin e numrit të vezëve të sekretuara. Pengon dështimin e parakohsshëm në ditët e para të shtatzënisë pasi ndihmon vezën e pllenuar të zhytet thellë në mitër, ashtu si marrja e tij gjatë periudhës së shtatzënisë nuk përbën asnjë rrezik apo të ketë ndonjë efekt anësor të padëshiruar ndaj fetusit.

6. Colpoxerosis: Përdorimi i këtij vaji lehtëson colpoxerosis (thatësinë shterimin vaginale) që vërehet gjatë periudhës së menopauzës dhe që vjen si rezultat i rënies së nivelit hormonal femëror. Këshillohet përdorimi i pambukut të njomur me këtë vaj i cili të vihet në buzët e vaginës për gjatë gjithë natës dhe të hiqet në mëngjes. Kjo vazhdon për një javë dhe pas kësaj përdoret një herë në javë ose sa herë shihet e nevojshme.

7. Dhimbjet menstruale: Përdoret për lehtësimin e dhimbjeve që shoqërojnë ciklin menstrual. Vaji i susami përdoret në regjionin e fundbarkut (përdorim i jashtëm) për të lehtësuar dhe zbutur tërheqjen muskulore apo dhimbjet e stomakut që vijnë prej kontraktimeve muskulore gjatë ciklit.

8. Për kurimin e shiatikut tek femrat. Dr. John Henrman shprehet se mjekimi më i mirë për shiatikun tek gratë është thjesht një përzierje e dy lugëve të vogla të vajit të zenxhefilit me tre lugë të vogla të vajit të susamit dhe një luge të madhe me lëng limoni. Fërkohet vendi i dhimbjes disa herë rresht gjatë ditës deri në zhdukjen e çdo dhimbjeje.

9. Ka aftësi të rrisë sekrecionet e tëmthit që ndihmojnë në tretjen më të mirë të ushqimeve me yndyrë, duke bërë kështu që trupi të përfitojë sa më mirë prej tyre.

10. Pakëson shqetësimet dhe insomninë (pagjumësinë) dhe forcon kujtesën. Përdoret në trajtë pikash të vogla në vrimat e hundës, në mënyrë që të mbartet nga kapilarët e hollë të gjakut që ndodhen në hundë dhe ta përcojnë në tru.

11. Përdoret si laxativ për stomakun. Për këtë arsye përdoreet në rastet e kapsllëkut kronik tek gratë, të moshuarit, shtatzënat që vjen si rezultat i lëvizjeve të pakta të zorrëve. Merren nga një deri në dy lugë cdo ditë. Nuk këshillohet marrja e tij në raste me diarre.

12. Përdoret si prevenues ndaj shfaqjes së ulcerave të stomakut.

13. Mbron lëkurën nga rrezet e diellit. Vaji i susamit nga takt ka dobi të veçanta në mbrojtjen dhe mirëmbajtjen e trupit dhe të lëkurës. Ai përdoret si zbutës i trupit dhe lëkurës. Ai është një ndër mbrojtësit më të mirë të saj pra përdoret si vaj për banjo dielli.

14. Përdoret si krem paralarjes. Para bërjes dush rreth 20 minuta lyhet dhe fërkohet trupi me të dhe lihet që të futet nëpër poret e trupit. Më pas bëhet dush me ujë të ngrohtë ose të nxehtë.

Doza e rekomanduar: 15 ml cdo ditë që i shtohen ushqimit, dozë kjo e barabartë afërsisht me tre lugë të mëdha.

Paketimi: Shishe qelqi e errët 100 ml

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5