Tact Vaj i Kopres Greke

SKU: PROD-16537
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
Tact Vaj i Kopres Greke Informacion i përgjithshëm: Për koprën greke është thënë: “Sikur ta dinin njerëzit sesa dobi ka ajo, do ta blinin atë me aq ar sa ka dhe peshën.” Shkencari i madh anglez Kliper thotë: “Po të vendosësh të gjitha ilaçet në njërën anë të peshores dhe koprën greke në anën tjetër, ana e koprës greke do të ulej më shumë.” Kopre greke njihet shkencarisht m...
Disponueshmëria:

0 Në Stok

800 L

Përshkrim

Tact Vaj i Kopres Greke

Informacion i përgjithshëm:

Për koprën greke është thënë: “Sikur ta dinin njerëzit sesa dobi ka ajo, do ta blinin atë me aq ar sa ka dhe peshën.”

Shkencari i madh anglez Kliper thotë: “Po të vendosësh të gjitha ilaçet në njërën anë të peshores dhe koprën greke në anën tjetër, ana e koprës greke do të ulej më shumë.”

Kopre greke njihet shkencarisht me emrin Trigonella foenum-graecum.

Kopra greke përmbën një vaj që përbëhet nga seskutrubinë, hidorkarbure, laktone, kanat dhe është shumë i ngjashëm me vajin e mëlçisë së peshkut.

Gjithashtu ai përmbën alkaline, trikoniline dhe stirolate.

Kopra greke përmban edhe metale, ku nga më të rëndësishmit është fosfori dhe kibriti.

Përdorimet e vajit të koprës:

a- Përdorimet moderne dhe të vërtetuara shkencërisht në të gjitha rregulloret e medikamenteve bimore britanike, gjermane dhe amerikane janë si vijon:

Uljen e sheqerit në gjak, kolesterolin dhe triglyceridet. - Lehtësimi i lindjeve të vështira.

Mjekimi i acarimeve dhe infeksioneve të lokalizuara, djegjeve dhe ulçerave.

Antikontraktim.

Sinjalizues dhe aktivizues i mitrës dhe forcues i organit tretës.

Një shoqëri franceze ka përgatitur një lëng që quhet Piotrikon për mjekimin e dobësimit dhe hapjen e oreksit.

b- Studimet e bëra në Egjipt dhe Jordani kanë vërtetuar se:

Lëngu i nxjrrë prej farërave të koprës greke është i dobishëm për të mbajtur nën kontroll qelizat e kancerit tek njeriu, si p.sh: qelizat e kancerit të mushkrive, kollonës, gjirit dhe mëlçisë.

Përftimi i vajit të thekrës grekë është arritur në Egjipt për herë të parë dhe është vërtetuar shkencërisht se nëse i jepet nënave me gji 20 pika (gjysëm luge e voglë) tri herë çdo ditë, qumështi i saj do të shtohet dhe do të rritet volumi i gjirit dhe do t’i hapet oreksi.

c - Studimet e fundit në Indi kanë vërtetuar se lëngu i nxjerrë nga kopra greke ndihmon për uljen e sheqerit në gjak për dy llojet e diabetit:

Për llojin e parë IDDM (Insulin Dependent Diabetes Mellitus) dhe të dytin NIDDM (Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus).

Lënda e nxjerrë prej koprës greke lehtësojn lodhjet e grave në moshë të thyer.

Kopra greke përmban disa lëndë që shërbëjnë si aktivizues seksulaë për gratë.

Përdorimet e jashtme:

  • Mjekimi i djegjeve: Lyhet vendi i djegjes me një përzierje e vajit të koprës nga Tackt me vajin e trëndafilit.
  • Mjekimi i e plasaritjeve të lëkurës dhe përmirësimi i ngjyrës së lëkurës: lyhet dy herë në ditë.
  • Mjekimi i romatizmës, ftohjes dhe dhembjeve të muskujve: përgatitet një përzierje e vajit të koprës nga Tackt, vajit të huthrës nga Tact dhe vajit të susamit dhe fërkohen vendet e sëmura.
  • Mjekimi me lyerje i puçrës së të thatit, lungave, malsimin me qelb dhe në gishta. Po kështu lungat në gji, lungat në anus që vijnë si pasojë e bllokimit të fistulit dhe ekzimës dhe mjekimi i çarjeve në këmbë.
  • Shumë studime kanë përmendur se nëse lyhet skalpi i kokës çdo ditë për një periudhë gjashtë javore me një përzierje të vajit të koprës nga Tackt dhe të vajit të kaktusit nga Tackt, kjo parandalon rënien e flokëve dhe vonon shfaqjen e tullacllëkut.

Kujdes: - Nuk duhet të përdoret nga gratë shtazëna, sepse ky vaj aktivizon mitrën. - Nuk duhet të përdoret nga fëmijët nën moshën dy vjeçare.

Burimi: Libri: “Shërimi përmes bimëve” dhe “Mjekësia profetike” me autor Abdulbasit Muhamed Husejn dhe shumë studime britanike, gjermane dhe amerikane të publikuara në interenet.

Amballazhimi: Shishe qeli 60 ml

Ruhet në tempetaturën 15 c dhe larg fëmijëve.

 

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5