Tact Vaj Ananasi

SKU: PROD-16766
Vlerësuar 0nga 5 bazuar në 0vlerësimin e klientit
(0 vlerësime nga klientët)
...
Disponueshmëria:

0 Në Stok

800 L

Përshkrim

Ananasi permban enzimen e Bromelainit, kjo enzime pervec se eshte nje anti-inflamator punon edhe per te largur ose hequr celulitin. Ananasi eshte i pasur me uje, gje e cila ben me te lehte largimin e toksinave nga trupi. Nje studim i kryer nga shkencetaret e Universitetit Oregon ne Shtetet e Bashkuara ka zbuluar se konsumimi i Ananasit pas ngrenies, jo menjehere, ju ndihmon te ndiheni te ngopur per nje kohe te gjate, dhe kjo ndodh per shkak te vitamines C dhe pektines. Fibrat, gjithashtu ndihmojne ne lehtesimin e tretjes dhe zbrazjen e sistemit tretes, si dhe mbrojtjen e tij kunder kapsllekut dhe semundjeve te avancuara. Ananasi permban shume vitamina dhe minerale te rendesishme, sidomos vitaminen C, thiamine, potasium dhe fibra. Studimet kane treguar se enzima e bromelainit qe gjendet tek Ananasi, ka kapacitetin per prishen ose shperberjen e proteinave qe shkaktojne mpiksjen dhe trashjen e gjakut. Shperberja e kesaj proteine, e ben qarkullimin e gjakut me te lirshem dhe ne kete menyre mbron zemren nga semundjet dhe ataku. Eshte zbuluar gjithashtu, se enzima e bromelainit punon per te trajtuar problemet e frymemarrjes dhe te astmes, probleme, te cilat vijne per shkak te mukusit te trashe. Kjo enzime punon edhe per shperberjen e gelbazes. Gjithashtu ka nje rol te rendesishem si anti-inflamator, prandaj rekomandohet qe te merrni suplemente shtese qe permbajne enzimen bromelain pas operacionit. Studimet tregojne se Ananasi ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve, ku perfshihen probleme te tilla si artriti, puçrra fytyre, pezmatim i lekures, ekzeme dhe psoriasis. Sasi te medha te Vitamines C gjenden tek ananasi. Vitamina C eshte e njohur si antioksidant i forte, qe mbron trupin nga radikalet e lira. Radikalet e lira mund te shkaktojne, semundjet e zemres, arteriosklerozes, diabeti, sulmeve te astmes dhe kancerit te zorres se trashe, prandaj keshillohet konsumimi i Ananasit. Ananasi gjithashtu permban mangan, nje ndihmes agjent per te prodhuar energji. Nje filxhan Ananas permban rreth 128% te vleres se rekomanduar ditore te manganit. Ananasi eshte nje nga ushqimet e pasura me fibra, te cilat kane nje rol te njohur ne rregullimin e procesit te tretjes. Perqindja me e madhe e fibrave qe gjenden ne Ananas, jane fibrat e tretshme. Kur fibrat jane ne stomak ndihmojne ne perthithjen sa me shume te mineraleve nga ushqimi. Perdorimi: Rekomandohet Konsumimi i nje luge çaji para ngrenies ne mengjes. Aplikoni vajin e Ananasit, duke masazhuar nyjet.

Vlerësim (0)

0
0
0
0
0
0

Shtoni një vlerësim

1 2 3 4 5